Değerli anneler-babalar,

Her anne-baba çocukları için her şeyin en iyisini ister. En kaliteli oyuncaklar, giysiler, teknolojik araçlar, yiyecekler ve tabii ki eğitim.

Bir oyuncağı, giysiyi, teknolojik aracı ya da yiyeceği somut olarak görür, dokunur, özelliklerini anlar, tadına bakar ve kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Peki, ölçmenin zor olduğu eğitim hizmeti konusunda “en iyi”yi nasıl ayırt edebilirsiniz?

Bir yandan belirli miktarda kaynağı “en iyisini alma” isteğimizi tatmin etmek için kullanırken diğer yandan çocuklarımızı gönderdiğimiz okulun ona yıl boyunca sağladığı katkıyı ölçmemiz ve görmemiz önemlidir.

Tüm dünyada belirli bir eğitim programı ve sistematik bir işleyişi olmayan okullar genellikle çocukların zihinsel, sosyal-duygusal, psiko-motor ve dil gelişimlerine yeterince destek olamazlar.

Düş Bilginleri Beylikdüzü Anaokulu, çocukların belirtilen alanlardaki gelişimini öğretmen gözlemlerinin yanısıra 1 tam zamanlı psikolog ve her sınıfa 1 yardımcı psikolog aracılığıyla takip etmekte; sonuçları sadece velilerinin kullanıcı adı ve şifre ile girebildiği portal üzerinden paylaşmaktadır.

Düş Bilginleri Beylikdüzü Anaokulu, okul fobisi yaratmayan, çocuklara özgürce hareket etme olanağı sağlayan her biri en az 35 metrekarelik 9 atölye dersliği oluşturmuştur.

Çocukları gelişim özelliklerine göre 15 kişilik gruplara ayırarak her gruba 2 öğretmen vermektedir.

Programlarını Reggio Emilia, Waldorf ve Montessori felsefelerinden ve High Scope ve GEMS GEMS (Great Explorations in Math and Science-Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) yaklaşımlarından yararlanarak hazırlamaktadır.

DBA’yı farklılaştıran diğer özellikler;

  • Okul mimarimiz, bu alandaki uluslararası bilimsel çalışmalardan yararlanılarak çocukların gelişimine en fazla katkıyı sağlayacak biçimde düzenlenmiştir. Mimarideki amacımız, çocukları birbirlerinden soyutlayan eğitim ortamları yerine farklı yaş gruplarını atölye çalışmaları altında bir araya getirmektir. Böylece okulun her bir mekânı öğrenme ortamının bir parçası olmaktadır.
  • Eğitimde kullandığımız tüm yöntemler kurucumuz Dr. Yüksel Yeşilbağ ve alanın uzmanları tarafından tasarlanmış, danışma kurulu tarafından gözden geçirilmiştir. Her bir atölyede kullandğımız eğitim yöntemleri 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye (esas olarak İngilizce’de 4C denilen Creativity, Critical Thinking, Communication ve Collaboration, yani Yaratıcılık, Eleştirel Düşünme, İletişim ve İşbirliği) ve İngilizceyi öğretmeye odaklanmıştır.
  • Programlarımız, MEB okulöncesi eğitim programları ile olumlu sonuçlar verdiği takip edilen uluslararası programlar harmanlanarak oluşturulmuştur. High Scope aracılığıyla çocukların kendi tercihlerini yapmalarına, karar alma mekanizmalarının geliştirilmesine, sorumluluk almayı öğrenmelerine, öz disiplin ve yeteneklerinin geliştirilmesine destek vermektedir. GEMS aracılığıyla da çocuklara Matematik ve Fen’i oyunlarla öğretmeye çalışmaktadır. Farkımız, disipliner değil temalar (drama, doğa, fen ve astronomi, hareket, hayal ve tasarım, ıslak alanlar, keşif, ritim ve sayılar atölyeleri) çerçevesinde çocukların gelişimlerine katkıda bulunmaktır.
  • Okulumuzda kullandığımız tüm materyaller ABD, Almanya, Hollanda ve Türkiye’deki üreticilerden veya aracılardan tedarik edilmiştir. Tüm materyaller her yaş grubu, her bir atölye ve çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimi açısından özel olarak seçilmiştir.
  • Düş Bilginleri Beylikdüzü Anaokulu, kahvaltılarını ve öğle yemeklerini çocukların sağlığına uygun, obeziteye yol açmayacak yiyeceklerden hazırlamaktadır. Ayrıca gün içinde yaş ve kuru meyveler ile ceviz, fındık, badem vb. kuruyemişlerle beslenme takviyesi yapmaktadır. Düş Bilginlerinde kesinlikle yapay meyve suları kullanılmamakta, bunun yerine mevsim meyvelerinin taze sıkılmış suları (portakal, greyfurt, nar, üzüm vb.) içecek olarak sunulmaktadır. Menülerini çocukların kalori ihtiyaçları, gün içinde yapacakları fiziksel aktiviteler ve gerekli gıdaların dengeli bir şekilde alınmasının gerekliliği dikkate alınarak hazırlamaktadır.

Düş Bilginleri Beylikdüzü Anaokulu, tüm bunların dışında öğretici kadronun mesleki gelişimlerine yönelik yılda en az 40 saatlik hizmet içi eğitimler, ebeveynlere yönelik ise ayda en az 2 saat ücretsiz kişisel gelişim seminerleri düzenlemektedir.

DBA’daki eğitimimiz çocuklarınıza yaptığınız yatırımdır.

Saygılarımızla,

Dr. Yüksel Yeşilbağ