Değerli anneler-babalar,

Her anne-baba çocukları için her şeyin en iyisini ister. En kaliteli oyuncaklar, giysiler, teknolojik araçlar, yiyecekler ve tabii ki eğitim.
Bir oyuncağı, giysiyi, teknolojik aracı ya da yiyeceği somut olarak görür, dokunur, özelliklerini anlar, tadına bakar ve kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Peki, ölçmenin zor olduğu eğitim hizmeti konusunda “en iyi”yi nasıl ayırt edebilirsiniz?
Bir yandan belirli miktarda kaynağı “en iyisini alma” isteğimizi tatmin etmek için kullanırken diğer yandan çocuklarımızı gönderdiğimiz okulun ona yıl boyunca sağladığı katkıyı ölçmemiz ve görmemiz önemlidir.
Tüm dünyada belirli bir eğitim programı ve sistematik bir işleyişi olmayan okullar genellikle çocukların zihinsel, sosyal-duygusal, psiko-motor ve dil gelişimlerine yeterince destek olamazlar.
Düş Bilginleri Anaokulu, çocukların belirtilen alanlardaki gelişimini öğretmen gözlemlerinin yanısıra 1 tam zamanlı psikolog ve her sınıfa 1 yardımcı psikolog aracılığıyla takip etmekte; sonuçları sadece velilerinin kullanıcı adı ve şifre ile girebildiği portal üzerinden paylaşmaktadır.
Düş Bilginleri Anaokulu, okul fobisi yaratmayan, çocuklara özgürce hareket etme olanağı sağlayan büyüklüğü 35 ile 60 metrekare arasında değişen 9 atölye dersliği oluşturmuştur.
Çocukları gelişim özelliklerine göre 20 kişilik gruplara ayırarak her gruba 2 öğretmen vermektedir.
DBA’yı farklılaştıran diğer özelliklerimiz şunlardır;
• Eğitim Programlarımız: Düş Bilginleri Anaokulu, Talim ve Terbiye Kurulu tarafından hazırlanmış olan “Okulöncesi Eğitim Programlarını” Eğitim Bilimleri alanında çalışan öğretim üyelerinin çabalarıyla farklılaştırarak ve zenginleştirerek kullanmaktadır. Programımızda yer verdiğimiz dersler arasında çocukların düşünme, merak ve soru sorma becerilerini geliştirme becerilerini hızlandıracak olan Çocuklar için Felsefe (Philosophy for Children (P4C)) dersidir. Bunun dışında yaptığımız farklılaştırma çalışmaları okulumuzu ziyaret edildiğinde görülebilir.
• Programlarımızı Reggio Emilia, Waldorf ve Montessori felsefelerinden ve High Scope ve GEMS (Great Explorations in Math and Science-Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) yaklaşımlarından yararlanarak hazırlamaktayız.
• Güvenlik: Düş Bilginleri Anaokulu, tüm yaşam alanlarını uygun çocuk güvenlik ürünleri kullanarak kaza ve yaralanmalara karşı güvenli hale getirmiştir. Binamızda kontrol altında bulunan birer adet ana ve bahçe giriş-çıkış kapısı mevcuttur. Binanın içi, tüm sınıflar, etkinlik alanları, yemekhane, bina dışı, çevresi ve bahçesi kamera sistemi ile izlenmektedir. Akıllı Okul donanımıyla yangın algılama ve alarm sistemimiz, jeneratörümüz ve 10 tonluk su depomuz bulunmaktadır. Okulumuzdaki elektrik prizleri güvenli prizlerdir. Elektrik, data ve diğer kablolar çocukların güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde saklanmış ve korunmuştur.
• Güvenli Yemekler: Yemeklerimiz sertifikalı aşçımız tarafından okulumuzda güvenli gıdalar kullanılarak üretilmektedir. Düş Bilginleri Anaokulunda çocuklara şeker, çikolata, şeker hamuru, hazır meyve suyu, salam, sucuk, sosis ve dondurulmuş gıdalar verilmez.
• Okul mimarimiz, bu alandaki uluslararası bilimsel çalışmalardan yararlanılarak çocukların gelişimine en fazla katkıyı sağlayacak biçimde düzenlenmiştir. Mimarideki amacımız, çocukları birbirlerinden soyutlayan eğitim ortamları yerine farklı yaş gruplarını atölye çalışmaları altında bir araya getirmektir. Böylece okulun her bir mekânı öğrenme ortamının bir parçası olmaktadır.
• Büyüklüğü 36 ile 60 m2 arasında değişen ve tamamında doğal havalandırma ve doğal aydınlık olan 11 Derslik, 1 çok amaçlı salon (88 m2), çocuklar için hazırlanmış 12 tuvalet (6 erkek 6 kız), 1 Rehberlik odası, 5 depo ve geniş koridorlardan oluşan 2 katlı bir binamız vardır. Okulumuzun tabandan tavana yüksekliği her iki katta da 3 metredir.
• Deneyimli Eğitim Kadrosu: Derse giren tüm grup öğretmenleri alanında en az 5 yıl deneyimli önlisans ve lisans mezunudur. Tam zamanlı olarak çalışan okul psikoloğumuz Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi olan bir uzmandır. Zengin Branş Çeşitliliği: Düş Bilginleri Anaokulunda eğitim programları 09:00-15:30 saatleri arasında uygulanmaktadır. Kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı dışında kalan saatlerde her gün 2 ders saati İngilizcenin yanısıra haftada birer saat akıl oyunları, bale, jimnastik, modern dans ve müzik branşları bulunmaktadır. İsteyen çocuklarımız için okul dışı saatlerde ek olarak İngilizce speaking, bale, jimnastik, modern dans ve piyano dersleri verilmektedir.
• Gelişimi Destekleyen Atölye Çalışmaları: Düş Bilginleri Anaokulunda çocukların ilgi duyduğu alanlarda ilerlemelerini; ilgi duymadığı alanlarda ise ilgi uyandırmayı sağlayacak atölye çalışmaları yürütülmektedir. Hayal ve Tasarım, Yapı-İnşa, Matematik, Drama, Ritim gibi atölye çalışmaları aracılığıyla gelişimleri hızlandırılmaktadır.
Düş Bilginleri Beylikdüzü Anaokulu, tüm bunların dışında öğretici kadronun mesleki gelişimlerine yönelik yılda en az 40 saatlik hizmet içi eğitimler, ebeveynlere yönelik ise ayda en az 2 saat ücretsiz kişisel gelişim seminerleri düzenler.
DBA’daki eğitimimiz çocuklarınıza yaptığınız yatırımdır.
Saygılarımızla,
Dr. Yüksel Yeşilbağ