Beslenme

Düş Bilginleri Akademisi (DBA), çocukların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama özendirilmesine büyük önem vermektedir. Bu bağlamda çocuklara sağlıksız, kalitesiz ve obeziteye neden olabilecek gıdaları kesinlikle sunmayacaktır. Yemeklerde organik sızma zeytinyağı dışında yağ kullanmayacaktır.

Sabah Kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısından oluşan yemek programımızda menüler öğrencilerimizin beslenme alışkanlıkları, kalori ihtiyaçları, gün içinde yapacakları fiziksel aktiviteler ve gerekli gıdaların dengeli bir şekilde alınmasının gerekliliği göz önünde bulundurularak beslenme uzmanı tarafından aylık biçimde özel olarak hazırlanacak ve her ayın başında tüm velilerimizle paylaşılacaktır.

Öğrenciler yemeklerini öğretmenlerinin gözetiminde yerken temel ve doğru beslenme alışkanlıklarının yanı sıra bir yemek kültürü kazanmaları da sağlanacaktır.
Okulumuzda yemeklerin hazırlık, pişirme ve servis bölümü ile bulaşık yıkama ve atık bölümleri için ayrı bölümler oluşturulmuştur. Mutfakta hijyenik şartlar ön planda tutularak kullanacağımız tüm malzemeler (tencereler, porselen tabaklar, çelik kaşıklar vb.) kalitesiyle dünyaca tanınmış markalardan seçilmiştir.
DBA, beslenme konusundaki yaklaşımlarının uygulamalarını kontrol etmek üzere eğitim yılı başında anne-babalardan oluşacak bir Yemekhane Denetim Ekibi kurulmasına öncülük edecektir.

Sağlık

DBA’da, basit sağlık sorunlarına müdahale edebilecek tam zamanlı bir hemşire bulunacaktır. Çocukların fiziksel (boy ve kilo) ve sağlık durumlarıyla ilgili her türlü bilgi kaydedilecek, izlenecek ve periyodik olarak ailelerle paylaşılacaktır.

Çocukların varsa alerjileri ve hastalıkları dosyalarına işlenecek ve takip edilecektir. Ayrıca grip ve nezle gibi bulaşma riski taşıyan hastalıklarda çocuğun evde dinlendirilmesine dikkat edilmesi ve gerekirse okulumuzun hemşiresi ile iletişime geçilmesi beklenecektir.

Çocukların okulumuzda yaşadıkları ani rahatsızlıklar anne-babalara anında bildirilecek, izin alındıktan sonra okulumuzun çalıştığı sağlık kuruluşuna götürülecektir.

Ayrıca okulumuzda çocukların ve yetişkinlerin kullanımına sunulan tüm materyaller (zemin kaplamalar, mobilyalar, oyuncaklar vb.) sağlığa zararlı etkileri olmayan malzemelerden seçilmiştir.

Güvenlik

DBA, tüm yaşam alanlarını uygun çocuk güvenlik ürünleri kullanarak kazalara karşı güvenli hale getirmiştir. Binamızda kontrol altında bulunan birer adet ana ve bahçe giriş-çıkış kapısı mevcuttur.
Binanın içi, tüm sınıflar, etkinlik alanları, yemekhane, bina dışı, çevresi ve bahçesi kamera sistemi ile izlenmektedir.
Yangın algılama sistemi bulunan binada tüm iç kapılar Yönetmeliklere uygun olarak koridor yönüne açılacak ve öğrencilere tehlike yaratmayacak şekilde yapılmıştır.
Binadaki elektrik, data ve diğer kablolar çocukların güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde saklanmış ve korunmuştur.
DBA, okul çıkışlarında bir güvenlik önlemi olarak onları kendi anne-baba ya da kayıt formunda belirtilen şahıslardan başkalarına teslim etmeyecektir.

Temizlik

DBA, annelerin ve babaların okul tercihlerine saygı duymaktadır. İlişki içinde bulunduğumuz, çocuklarımızı gönderdiğimiz okulları temizlik ürünlerinin seçimi konusunda zorlayıcı olmamızın hepimizin topluma ve ülkeye karşı sorumluluğu olduğuna inanmaktadır.
DBA’da insan ve çevre sağlığına zararları bilinen çamaşır suyu, amonyak ve asit içeren temizlik maddeleri kesinlikle kullanılmayacaktır. Kullanılacak tüm temizlik ürünlerinin içeriği velilerimizin denetimine açık olacaktır.
Okulumuzda fiziksel mekân ile tüm materyaller (zemin, masa, sandalye, oyuncaklar vb.) günlük olarak temizlenecektir. Ayrıca tuvaletlerde sensörlü hijyenik klozet kapakları kullanılacaktır.